ITBPS.PL Sp. z o.o.

Elektroniczne Kontrole Podatkowe (10.03.2016)

Od 1 lipca 2016 r. urzędy skarbowe będą przeprowadzać kontrole w formie elektronicznej. Do tego celu będą żądać od badanej firmy danych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Za niewdrożenie JPK i nieudostępnienie danych będzie groziła odpowiedzialność karno-skarbowa.

Uchwalona przez sejm 10 września 2015 roku ustawa o zmianie ordynacji podatkowej oraz innych ustaw, wprowadza obowiązek udostępniania danych dla potrzeb kontroli podatkowych w postaci elektronicznej. Na potrzeby kontroli podatkowych przedsiębiorcy po 1 lipca będą zobowiązani do przekazywania danych w łatwej do odczytania formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Warto już dzisiaj sprawdzić czy używane w firmie oprogramowanie będzie spełniało wymagane przez prawo standardy. 

Nowelizacja Ordynacji przewiduje wymóg stosowania przez przedsiębiorców oprogramowania dostosowanego do obsługi JPK. Brak możliwości wygenerowania danych w formie JPK będzie się wiązał z odpowiedzialnością karno-skarbową. W początkowym okresie (po 1 lipca) wymóg ten obejmie duże jednostki; małe i średnie firmy mogą w początkowym okresie odmówić przekazania danych w tej formie. Docelowo regulacja ta obejmie wszystkich przedsiębiorców.

Wdrożenie JPK umożliwi urzędom skarbowym precyzyjną analizę wszystkich kosztów i dowodów wezwanego do kontroli przedsiębiorstwa oraz – co niezwykle istotne – pozwoli na wykorzystanie tych danych do zaawansowanych kontroli krzyżowych. Wszystko wskazuje też na to, że kontroli podlegać będą nie tylko faktury, jako takie, ale nawet poszczególne ich pozycje. Jednym słowem – wszystko.

 

Jednolity Plik Kontrolny - najczęśniej zadawane pytania

powrót

Promocje

Szybciej, łatwiej, prościej - e-Box

Nowa oferta na moduł e-Box dla Firm i Biur Rachunkowych już od 1 zł netto.

Zyskaj na zmianach

Zyskaj na zmianach od stycznia Wybierz Symfonię

Newsletter

Zamów nasz newsletter już teraz!

Sprawdź gdzie możesz kupić ...

Mapa polski

ITBPS.PL Sp. z o.o.

ul. Grochowska 341 lok. 265 A
03-822 Warszawa

Biuro: +48 22 115 88 83
Tel. kom.: +48 796 468 600
Dz. handlowy: +48 796 767 628
Email: biuro[at]itbps.plGodziny otwarcia: 8.00-16.00ITBPS.PL Sp. z o.o. w Verif.pl
Pobierz bezpłatną 60 dniową
wersję Symfonii
 Streamsoft - partner Sage - Złoty Partner Kompetencyjny Sage - Złoty Autoryzowany Partner SaldeoSMART - Autoryzowany Partner